На гардероба, като мебел, обичайно не се присъжда главната роля при избора на обзавеждане за дома, но по отношение на своите размери се явява един от най-забележимите части на интериора. Само този факт е достатъчен, за да ни мотивира към внимателен подход при подбора на визията, функционалността или габаритите. Дали ще се акцентира върху един или друг параметър е въпрос на индивидуални потребности, пространството с което трябва да се съобразим, предпочитан материал и не на последно място, финансови възможности. нека се опитаме да направим кратък обзор на тези важни зиборни етапи.
Изборът на размера на гардероба зависи от свободното пространство в стаята и от броя на хората, които ще го използват. Стандартната ширина на едно крило е около половин метър, а най-често използваният модел е двукрилен гардероб, като съответно, общата ширина е в рамките на метър. Дълбочината на гардероба е приблизително 60 см - толкова е необходимо за подреждане на закачалките с дрехи. Височината на стандартните продукти достига 240 см. Високите модели, до тавана, позволяват да използвате пространството най-рационално.
Когато е необходимо да се постави гардероб в ниша или да се запълни пространството от стена до стена, в 99% от случаите се налага прибягване до дизайнерски нестандартни решения. Добрите производители предлагат освен тях и модули които предлагат вариантност на ширината. Несъмнено, нестандратните гардероби и онези проектирани за точно определно място, се превръщат в оптимално и най-добро решение за интериора.
Ъгловият гардероб, освен, че може да е самостоятелна мебел, дава прекрасна възможност за комбинация както с прави гардеробни модули, така и с останалите мебели в спалната, коридора, дневната. Освен ефективно използване на наличното пространство, той изглажда ъглите на стаята и й придава оригинален вид. Правите гардероби, от друга страна, са по-разпространени, достъпни, практични и мнозина ги намират за по-удобни за употреба.
Ако наблегнем на оптимално използваема вътрешна площ, то превеса ще е на гардеробите с врати на панти - за плъзгащите се врати се изискват определена площ при монтажа, за да функционират. Другото предимство на стандартно отваряемите гардероби е, че позволяват отварянето на всички секции наведнъж, което при вратите на вратите-купе няма как да се получи. Последните, обаче, не заемат от площта на стаята и от пространствена гледна точка, са изключително приложими. Друг аспект е личностното предпочитание на човек - при уклон към класическата визия и традиционност, гардеробите със стандартни пантови врати са за предпочитане. Ако търсенето е на модерна визия и максимална изчистеност на интериорните линии, то гардеробът с плъзгащи врати е най-добрият избор.
Гардеробите, изработени от масивна дървесина, се считат за част от миналото, ретро и едновременно класика. Съвременността отдава съпровождаща роля на този материал, изтласквайки го в полето на декоративните елементи или рамки.
Най-популярен в последните години сред мебелистите е материала ламинирано ПДЧ (ламинирано ПДЧ). Той е достатъчно здрав, не е твърде взискателен към условията на работа, има много цветове и е достъпен.
По-скъпа и висококачествена алтернатива се явява материала MDF. Той е много по-плътен и по-лесен за обработка, което означава, че ви позволява да украсявате фасадите със сложни дърворезби и различни по форма фрезировки. MDF е по-екологичен и най-точно имитира външния вид на ценни дървесни сортове.
Разположението на секциите и рафтовете в гардероба също се проектират от дизайнерите, макар да съществуват определени изисквания и стандарти и в тази област. Препоръчително е да държите своите дрехи на рафтове с разстояние 30-35 см между тях, а горният (мецанин) рафт с височина до половин метър е предназначен за съхранение на сезонни артикули. Дългите дрехи, висящи на закачалки, изискват отделяне на височина 140-180 см, а късите дрехи са достатъчни 90-110 см. Безспорно удобство е, когато всяка секция от гардероба е затворена с отделна врата и по този начин не само визуално, но и "жанрово" разпределя разнообразието на нашето облекло.
Огледалните гардероби са добър вариант за всякаква големина спални помощения, но силно препоръчителен е за малките и тъмни такива. В допълнение към своята функционалност, те оптично увеличават интериорното пространството, а ако има срещуположно разположени прозорци, се удвоява количеството дневна светлина в стаята. Като единствен недостатък при избор на огледален гардероб, може да отбележим необходимостта да се следи по-внимателно за чистота.
Единна цветова схема за всички мебели е почит към традициите, която днес е актуална само в класическия интериор. По-модерните стилове приветстват експериментирането с цветовете. Така цветовата палитра на гардероба остава въпрос на вкус и лични предпочитания на купувача.
Надяваме се, че сме били от полезни с краткото си експозе и ще бъдем в помощ при избора на гардероб. Съвременния свят на мебелите е мултивариационен и наситен с интересни предложения, но ви желаем лесно и приятно ориентиране, както и правилни и успешни покупки!